Jak być asertywnym?

Bycie asertywnym to nie to samo, co bycie agresywnym. Ważne jest, aby umieć przedstawić swoje potrzeby i pragnienia w sposób, który nie rani innych ludzi.

 

Trzeba wziąć odpowiedzialność za własne działania i pragnienia. Kiedy jesteś asertywny, próbujesz ustanowić zdrową równowagę w swoim życiu i związkach. Niektóre ze sposobów, aby być bardziej asertywnym obejmują:

 

Stań się świadomy własnych potrzeb i pragnień. To może być trudne, jeśli spędziłeś większość swojego życia skupiając się na tym, co inni chcą lub potrzebują zamiast siebie. Kiedy stajesz się świadomy tego, co czyni cię szczęśliwym, może być łatwiej wyrazić to szczęście lub nieszczęście z innymi.

 

Naucz się mówić „nie”. Mówienie „nie” to umiejętność, która wymaga praktyki, ale jest jednym z najważniejszych aspektów bycia asertywnym. Mówienie „nie”, gdy jest to właściwe, pozwala ci wziąć odpowiedzialność za to, czego chcesz w swoim życiu i pomaga ci określić, co jest dla ciebie najlepsze, zamiast zawsze iść za tym, czego chcą inni ludzie.

 

Ustal granice dla siebie i dla innych, którzy ingerują w Twoje życie. Ustalenie własnych granic pomaga zapewnić, że zawsze będziesz postępować w sposób, który jest zdrowy zarówno dla Ciebie, jak i dla relacji wokół Ciebie.

Podobne artykuły znajdziesz na stronie catchlife.pl