Formalności związane z pochówkiem bliskiej osoby

Śmierć w rodzinie to bardzo trudny czas dla wszystkich krewnych. Często tracimy w tym momencie głowę i zastanawiamy się, co powinniśmy zrobić. W związku z tym, aby ułatwić te trudne chwile, przygotowaliśmy krótki poradnik, który wskazuje, co należy zrobić po śmierci członka rodziny.

Śmierć w szpitalu

Jeśli śmierć bliskiej osoby nastąpiła w szpitalu, jest to dla rodziny najprostsza sytuacja. Należy w takim przypadku udać się po kartę zgonu, a następnie do Urzędu Stanu Cywilnego po akt zgonu oraz odpisy.

Śmierć w domu

Nieco trudniejsze formalności czekają nas w przypadku, w którym zgon krewnego nastąpił w domu. Należy w pierwszej kolejności powiadomić pogotowie lub lekarza rodzinnego. Po przybyciu na miejsce lekarz stwierdza zgon i dopiero na tej podstawie wypełnia niezbędne dokumenty. Karta informacyjna musi zostać dostarczona do poradni, a stamtąd z kolei odbiera się kartę zgonu. Podobnie jak wcześniej należy z nią udać się do Urzędu Stanu Cywilnego po akt zgonu. Karta informacyjna będzie też konieczna do upoważnienia zakładu pogrzebowego do odebrania zwłok.

Śmierć poza domem

Najbardziej skomplikowany przypadek to śmierć bliskiej osoby poza domem, na przykład w wypadku. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie sekcji zwłok i odkrycie przyczyny zgonu, jeśli nie jest jasna. Dopiero po zakończeniu tych przykrych formalności można przejść do odebrania karty zgonu i pozostałych, przedstawionych wyżej kroków.

Ze względu na trudność procedur, Zakład Pogrzebowy Kulma oferuje swoim klientom kompleksowe wsparcie w tym czasie. Jego dokładną ofertę można znaleźć pod adresem https://www.kulmapogrzeby.pl/.